First trip to the store today to get ready for tomorrow.  Family of four, we get $110 for 5 days, including any spices, etc. and can’t use any pre-purchased food or gifts.  Sales and coupons at Albertsons, and the first tradeoff discussion with my son…do they get lunch at school, or do I get my latte? 🙂

  • 3 Cans Albacore Tuna in water – $1.00 each
  • 1 package tortillas – $1.99
  • Elbow Macaroni – $2.39
  • 1 Box of Cheerios – $1.88
  • 1 gallon 2% milk – $2.59
  • Tilamook Cheddar block – $5.99
  • 12 high protein bars – $1.00 each
  • Pkg frozen veggies – $1.23
  • 4 Hungry Man Frozen dinners – $2.50 each
  • 3 Pkgs Lean Pockets – $2.39 each
  • 1 lb carrots – $.79
  • Dozen Eggs – $1.99
  • 2 Loaves of bread, wheat and white – $1.99 each

Grand total so far – $55, exactly half.  We have some of the staples, now I’ll have Giulia and Sydney start to think about what we cook this week.  Going to Taco Bell every day is NOT an option 🙂

 

Advertisements